Aktualności

2005-11-09

Jutro zaczynamy!


Wernisażem wystawy w Bibliotece Gdańskiej PAN o godz. 16.00 we czwartek rozpocznie się już szósty Gdański Areopag. W tym roku publicznej debacie poddane zostaną „Natura. Nauka. Sztuka”. Zakończenie w niedzielę wieczorem.

W piątek tematem wiodącym będzie sztuka. Najpierw o godz. 16.00 w kościele św. Jana po raz pierwszy publicznie zaprezentowany zostanie monumentalny obraz „Ostatnia Wieczerza”, nad którym przez dziesięć lat pracował Maciej Świeszewski, malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dwie godziny później spotkamy się na Ołowiance. Stanisław Fiszer, architekt, Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, Stanisław Soyka, wokalista, instrumentalista i kompozytor oraz reżyser Andrzej Wajda debatować będą nad tym: „Czy możliwy jest świat bez sztuki?”. Dowiemy się jak budować piękne domy, czy artysta skazany jest na samotność, co kultura masowa daje kulturalnemu człowiekowi i komu potrzebne jest polskie kino.
O północy na dziedziniec południowy Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej zaprasza Aleksander Wolszczan, astronom, odkrywca pierwszych planet spoza Układu Słonecznego, na co dzień pracujący na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii. Pod hasłem „Dzieci Wszechświata” uchyli nam kosmosu.

Sobota jest dniem nauki. Przed południem klerycy Seminarium Duchownego debatować będą z Maciejem Władysławem Grabskim, członkiem Rady Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przewodniczący zespołu ds. etyki w nauce w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji, nad tym „Czy nauka i duchowość wzajemnie się potrzebują?”.
O godz. 16.00 w Ratuszu Staromiejskim spróbujemy obalić mity i dowiedzieć się „Dlaczego Polacy obawiają się transplantacji?”. Wieczór otworzy projekcja filmu „Przekładaniec” Andrzeja Wajdy wg scenariusza Stanisława Lema z roku 1968. Do dyskusji przystąpią ks. Andrzej Szostek, filozof, rektor KUL w latach 1998-2004 oraz Andrzej Szczeklik, lekarz i humanista, autor „Katharsis. O uzdrowicielskiej mocy natury i sztuki”.
Wieczorem do stołu debaty zasiądą badacze i naukowcy - „Jak nauka może ocalić świat?”. Maciej Władysław Grabski mówić będzie o tym, „Jak chronić naukę przed manipulacją?”. Ks. Andrzej Szostek zastanawiać się będzie nad tym, „Gdzie szukać granic nauki?”. Andrzej Szczeklik podzieli się przemyśleniami na temat tego, „Czy w medycynie jest miejsce na duszę?”. A Aleksander Wolszczan powie, „Dlaczego musimy nauczyć się kosmosu?”.

Niedzielę dedykujemy naturze człowieka. Po mszy św. o godz. 12 w kościele św. Jana odbędzie się festyn żebraczy, podczas którego dzielić się będziemy bochenkami chleba, kwestując w ten sposób na rzecz potrzebujących. W tym roku wesprzemy dzieło fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
O godz. 16.00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się debata poświęcona relacjom, które rodzą się między lekarzem i pacjentem, ich doskonałości i niedoskonałości. „Co lekarz o chorych wiedzieć powinien?” - mówić będzie Anna Dymna, aktorka i prezes fundacji wspierającej chorych i niepełnosprawnych oraz lekarz Andrzej Szczeklik.
Bohaterem wieczoru będzie rodzina. Zapraszamy na promocję książki „Przepisy na bycie razem”, czyli areopagowej książki kucharskiej, pełnej oprócz przepisów kulinarnych również historii i wspomnień rodzinnych, którymi podzielili się uczestnicy areopagu. Do podwieczorku siądą Anna Dymna, Jerzy Bralczyk i Krzysztof Kiljański oraz kilka innych osób, których nazwiska niech na razie pozostaną tajemnicą. Na zakończenie wieczoru zaśpiewa Krzysztof Kiljański.

« powrót