Aktualności

2006-04-04

Areopag Młodych w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku

Na temat poświęcenia, ofiary i cierpienia debatowali młodzi, którzy 3 kwietnia spotkali się na Areopagu Młodych w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku.

Do debaty zasiedli nie tylko uczniowie Zespołu Szkół Łączności, ale i innych gdańskich szkół, od liceów ogólnokształcące po techniczne. Próbowali ustalić, co i dla jakich idei jest w stanie poświęcić dziś młody człowiek oraz jak radzić sobie z cierpieniem, które przynosi życie. Do dyskusji zaprosili: Shewacha Weissa, byłego ambasadora Izraela w Polsce, uratowanego z holocaustu, politologa i polityka, Karolinę Zaborowską, biologa z wykształcenia, która żyje dzięki przeszczepowi wątroby oraz Krystynę Rostkowską-Rybczak, wieloletnią wolontariuszkę hospicjum.

- Ktoś może myśleć: najważniejsze jest to, że żyję – mówił do młodych Shewach Weiss wspominając wojenne losy swojej rodziny i narodu. – Nie! Ważne jest to, że ktoś inny zginął. Że wiele tysięcy ludzi męczono i mordowano. Że mielono ich kości, a prochy topiono w Wiśle. Żyję normalnie, bywam wesoły, ale ta myśl zawsze wraca. Ja żyję, ale może zginął ktoś znaczne bardziej wartościowy ode mnie.

Młodzi chcieli wiedzieć m.in. jak leczyć ból cierpienia.

– Nie ma recepty – mówił Weiss. – Smutek jest częścią życia. Życzę wam, żebyście zbudowali sobie tak świat, że oprócz prywatnych nieszczęść wszystko było dobrze.

Przedpołudniowe dyskusje młodych zamknęło wystawienie w kościele św. Jana w Gdańsku widowiska „Pasja” według Ewangelii św. Mateusza, przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Łączności.

– Zainicjowaliśmy w naszej szkole Areopag Młodych, aby ducha areopagu, obecnego głównie wśród ludzi dorosłych, zaszczepić również młodzieży – mówi Marek Hartman, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku. – Chcemy z młodymi słuchać mędrców i debatować nad ważnymi problemami społecznymi, ta wiedza i umiejętność będzie im niezwykle potrzebna w ich dorosłym życiu.

Uczniowie zapowiadają już kolejną edycję Areopagu Młodych.

« powrót