Mam na imię Elian
Z początkiem maja 2000 ogłosiliśmy poprzedzający Święto Człowieka konkurs literacki, adresowany do młodzieży szkół średnich województwa pomorskiego. Miał zainspirować młodych do zastanowienia się nad prawami i powinnościami człowieka. Było o co walczyć, bo główną nagrodę stanowił indeks na Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Zadaniem I etapu konkursu było przygotowanie pracy literackiej. Za temat posłużyła bardzo szeroko komentowana wówczas przez media historia małego Kubańczyka, Eliana. Temat brzmiał: "Mam na imię Elian. Urodziłem się na Kubie. Moja matka utonęła, gdy uciekaliśmy z ojczyzny. Ojciec, który odszedł z naszego domu, gdy byłem mały, zapewnia - popierany przez Fidela Castro - że mnie kocha. Rodzina mojej matki i inni emigranci mają odmienne niż ojciec zdanie. Kogo mam słuchać, gdy myślę o moim szczęściu? Może przy twojej ulicy mieszka lub uczy się w tej samej szkole ktoś, kto musi rozwiązać podobnie trudny problem. Kogo ma słuchać, gdy myśli o swoim szczęściu?".
Uczniom, którzy zdecydowali się stanąć do konkursu, zostały udostępnione na internetowej stronie Święta Człowieka materiały pomocnicze. W każdy majowy poniedziałek w gdańskim kinie Kameralnym odbywały się również dla uczestników konkursu specjalne projekcje filmów fabularnych, poruszających problem praw i powinności człowieka. Po seansach młodzi uczestniczyli w dyskusjach.
Prace napływały do 26 maja. Autorzy większości z nich to młodzież spoza Trójmiasta, uczniowie nie tylko liceów ogólnokształcących, ale i techników.
- Napisałem o tym, jak na przełomie wieków łamano prawa człowieka - opowiadał Bartłomiej Tomaszewski, uczeń II klasy liceum ogólnokształcącego w Malborku. - Wspomniałem i o tym, jak nisko człowiek musiał upaść, aby podnieść rękę na Papieża.
Oceniające prace kolegium nauczycieli wyłoniło pięćdziesięciu autorów, choć na początku zamierzano do II etapu konkursu delegować stu. Liczba nadesłanych prac ani ich poziom jednak na to nie pozwoliły.
Jest rok 2984
Etap finałowy konkursu literackiego miał miejsce 10 czerwca w Dworze Artusa.
Przez dwie godziny 48 uczniów zmagało się z tematem, którego treść poznali dopiero w chwili otwarcia zalakowanej koperty: "Jest rok 2984. Ludzkość ma za sobą katastrofę, którą przeżyło jedynie kilkuset młodych ludzi. W pogorzelisku znajdują Twój testament ze wskazówkami, jak żyć, aby zachować prawa, ale i wypełniać powinności. Na jego podstawie formułują uniwersalny dokument - Kartę Praw i Powinności Człowieka. Jakich - Twoim zdaniem - zapisów nie może tam zabraknąć?".
- Temat był bardzo ciekawy, ale potrzebowałabym jeszcze godzinę, aby być całkowicie zadowolona z wyników pracy - martwiła się Alicja Lewandowska z II klasy Liceum Ogólnokształcącego ze Starogardu Gdańskiego. Agata Klusa z LO w Dzierzgoniu, uczennica I klasy, choć zadowolona z efektów swojej pracy, mówiła, że cieszyłaby się nawet z pochwały zamiast nagrody konkursowej.
Prace oceniło pięcioosobowe jury. W jego skład weszli: prof. Urszula Jackowiak, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego, Krystyna Chwin z Telewizji Gdańsk, Elżbieta Lamparska, wicekurator Oświaty w Gdańsku, Anna Legan z Amnesty International i ks. dr Mirosław Paracki, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gdańsku.
- Dokonując wyboru najlepszych prac literackich, kierowaliśmy się uniwersalizmem przesłania. Szukaliśmy wielostronnego ujęcia tematu, dojrzałości intelektualnej, oryginalności, wrażliwości, a wreszcie walorów literackich - relacjonowała pracę jury jego przewodnicząca, prof. Jackowiak. - Ja sama wyobrażałam sobie, zważywszy na różnicę wieku dzielącą mnie od autorów tych prac literackich, że pojęcie młodych o powinnościach będzie dalekie od mojego. Okazało się jednak, że tak nie jest. To bardzo wrażliwi ludzie, chcący naprawiać świat i czujący się za niego odpowiedzialni.
Wyniki II etapu konkursu ogłosiliśmy 21 czerwca na łamach prasy lokalnej oraz na stronach internetowych święta.
Laureatką konkursu została Agata Czarnota, uczennica III klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku. 2 września, przed uroczystością w Dworze Artusa, laureatka i pozostali wyróżnieni przez komisję konkursową uhonorowani zostali nagrodami. Agata nadto podczas proklamacji Karty była tą, która odczytała jej tekst.
W maju 2001 roku Agata Czarnota z wyróżnieniem zdała egzamin maturalny i podjęła studia na I roku politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
|